Azorské ostrovy

Uprostřed Atlantiku

Azorské ostrovy, nebo téže zkráceně Azory, se nacházejí asi v jedné třetině cesty z Evropy na Americký kontinent. Azory vystupují z mořských vod takřka uprostřed Atlantského oceánu. Je to odtud necelých 1.500 kilometrů západním směrem od Portugalska. Celé Azorské souostroví je tvořeno devíti trvale osídleným ostrovy. Počet stálých obyvatel Azor se pohybuje kolem čtvrt milionu.

Sao Miguel

Největším z Azorských ostrovů je Sao Miguel. Na území Sao Miguel leží i hlavní město ostrova Ponta Delgada. V dřívějších dobách byl hlavním zdrojem příjmů obyvatel Azor rybolov a zemědělství. V posledních letech však získávají na významu příjmy z turistického ruchu. Azorské ostrovy se pomalu mění ve stále častěji navštěvovanou turistickou destinaci.

Zastávka na cestě mezi Evropou a Amerikou

Již v minulosti sloužily Azorské ostrovy coby místo, kde se stavěly zaoceánské lodě na své cestě mezi Evropou a Amerikou. Na Azorech bylo z tohoto důvodu vybudována řada významných přístavů. Je zde umístěna i komunikační stanice, přes kterou vedou zaoceánské kabely, spojující evropský a americký kontinent.

Sopečný původ

Azorské ostrovy jsou, podobně jako například ostrovy Kanárské, sopečného původu. A i v současnosti je oblast kolem Azor tektonicky aktivní. To, co dnes vnímáme jako Azory, jsou fakticky vrcholky dávných podmořských sopek. Nejvyšším vrcholem na ostrovech je hora Ponta do Pico. Ta se šplhá do nadmořské výšky 2.351 metrů. Zajímavostí je skutečnost, že Ponta do Pico je současně nejvyšší horou celého Portugalska, pod které Azorské ostrovy patří.

Příjemné počasí po celý rok

Počasí a podnebí na Azorských ostrovech se dá jednoduše charakterizovat slovním spojením věčné jaro. Teplý Golfský proud zde významně ovlivňuje podnebí. Ani během zimních měsíců tady teploty neklesají pod 15 stupňů Celsia. V létě působí Golfský proud opačně. Proto se tady turisté jen zřídkakdy setkávají s teplotami vzduchu nad 25 stupni Celsia.

Atraktivní destinace pro dovolenou

Vzhledem k podnebí, které na Azorech panuje, sem turisté obvykle nepřijíždějí kvůli tomu, aby tu strávili typickou letní dovolenou u moře. Podobně jako souostroví Madeira, které také náleží Portugalsku, jsou i Azorské ostrovy skvělou destinací k dovolené těch jedinců, kteří preferují aktivní dovolenou. Líbit se tu bude každému, kdo se rád věnuje například pěší turistice nebo bližšímu poznávání navštívených zemí.

Ráj potápěčů

Pobřeží Azorských ostrovů je velmi členité a spíše skalnaté. Protože se na ostrovech nachází jen skutečně málo pláží a příboj nemůže vířit písek, jenž je tak typický pro pláže v klasický turistických destinacích, jsou Azorské ostrovy ideálním místem k dovolené všech příznivců přístrojového potápění. Ve vodách okolo Azor čeká na potápěče bohatý podmořský život. Pod hladinou mohou obdivovat jak rozsáhlé korálové útesy, tak také nejrůznější velké mořské živočichy. Včetně rejnoků, žraloků a mořských želv. U Azorských ostrovů se též často zdržují velryby. Za nimi z místních přístavů několikrát denně vyplouvají turistické lodě.

Turistika

Turisté, kteří rádi poznávají i něco více z navštívené země než pouze hotelový rezort, si Azorské ostrovy bezpochyby zamilují. Jedinci, kteří nechtějí poznat jen svůj hotel a nejbližší pláže v jeho okolí, by určitě neměli vynechat návštěvu ostrova Sao Miguel. V turistických průvodcích je možné se dosti často dočíst, že Sao Miguel reprezentuje celé Azory na velmi malém území. Návštěvníci ostrova Sao Madeira si na něm mohou užít jak klidné procházky zdejšími věčně zelenými údolími, tak také fyzicky náročné horské túry. Stejně tak ovšem mohou navštívit rušné ulice hlavního města Azor.

Jezero Lagoa do Fogo

Milovníci přírody by v žádném případě neměli zapomenout na návštěvu jezera Lagoa do Fogo. Jméno Lagoa do Fogo by se dalo do češtiny přeložit jako Ohnivá laguna. Jezero se nachází vysoko v kráteru bývalé sopky. Jeho voda je stále ještě horkou sopečnou horninou, ležící v jejím nitru, ohřívána. Na ostrově se současně nalézá největší kráter Azor s názvem Caldeira das Sete Cidades. Jeho průměr dosahuje více než dvanácti kilometrů.