Ostrov Zakynthos

Obecně o Zakynthu

Mezi turisty je Zakynthos oblíbený nejen kvůli možnosti prožít příjemnou last moment dovolenou u moře. Může ovšem nabídnout daleko více lákadel než krásné písečné pláže a čisté moře. Zakynthos je například možné najít v některých propagačních materiálech o řeckých ostrovech též pod původně italským jménem Zante. Geograficky leží v Jónském souostroví západně od řecké pevniny. Co do rozlohy je Zakynthos třetím největším ostrovem v Řecku. Spolu s blízkými ostrovy Lefkada a Kefalonia tvoří Zante skupinku ostrovů, kterou lze nalézt jižně od turisticky oblíbeného řeckého ostrova Korfu.

Lákadla Zakynthu

Co do morfologie je povrch ostrova Zakynthos rozmanitý a pestrý. Kupříkladu v jižní části Zakynthu je možno ve vnitrozemí nalézt úrodná pole. Při pobřeží jsou zase k nalezení zálivy s blankytně modrou vodou. Ty tady za tisíciletí vytvořil mořský příboj. V neposlední řadě se může ostrov chlubit těmi největšími lákadly pro last moment cestu na Zakynthos. Jsou jimi nádherné pláže se zlatavým pískem. S ostrovním jihem pak kontrastuje severní část Zante. Ta je charakteristická svými strmými horami, příkrými útesy a vcelku drsným vzhledem. Právě v této části Zakynthu je ještě možné i v současné době navštívit tradiční zapadlé horské vesničky. V nich ještě dnes udržují jejich obyvatelé své dávné tradice a původní způsob života.

Podnebí ostrova Zakynthos

Díky zeměpisné poloze Zakynthu tu panuje subtropické klima. Během hlavní turistické sezóny se zde teploty obvykle dostávají nad 30 stupňů Celsia. Turisté, kteří se rozhodli navštívit Zakynthos během léta třeba v rámci last moment zájezdu, se tu se srážkami prakticky nesetkají. Většinou budou mít po celou dobu pobytu na Zakynthu nad hlavou blankytně modrou oblohu s minimem oblačnosti. Zato v zimě je srážek dostatek. Proto bývá Zakynthos často nazýván Ostrovem vůní. Nebo také Květinou východu. Tyto přezdívky získal Zakynthos díky své bujné vegetaci. Té se zde v důsledku vydatných zimních srážek dobře daří.

Ostrovní příroda

Turisté se na Zakynthu z pohledu vegetace a přírody nejčastěji setkají s olivovníky a vinicemi. Jejich plody patří k typickým produktům tohoto řeckého ostrova. Na ostrově Zakynthos se také daří nejrůznějším citrusů. Nejen mezi turisty jsou tady oblíbené zejména vynikající grepy.

Zakynthoské pláže

O tom, že Zakynthos je skutečně jedinečnou destinací a jeho pláže s povrchem z jemného písku patří k tomu nejlepšímu, co může Středomoří nabídnout, svědčí mnohé. Třeba i skutečnost, že se zde jako na málo místech podél pobřeží Středozemního moře rozmnožuje želva Caretta Caretta. Tato želva se stala jakýmsi neoficiálním symbolem Zakynthu. Na několika plážích, kde je tento mořský plaz klade svá vejce, je v některých obdobích roku omezen provoz. To proto, aby nebyly želvy během kladení vajec rušeny.

Ideální místo pro rodinnou dovolenou

Většina pláží na Zakynthu má povrch z jemného písku sněhobílé nebo zlatavé barvy. Do moře se zdejší pláže svažují jen pozvolna. Tento fakt určitě přivítají rodiče, kteří se rozhodli vzít s sebou na last moment dovolenou k moři do Řecka své ratolesti. Stejně tak bude profil pláží ostrova Zakynthos maximálně vyhovovat jedincům, kteří nejsou příliš dobrými plavci. Průzračně čistá voda podél pobřeží Zante pak nádherný dojem ze zdejších pláží jen umocňuje.

Zajímavá místa na Zakynthu

Asi nejznámější hnízdiště želv se nachází v zálivu Laganas na jihu Zakynthu. Právě v tomto regionu je nutné počítat s opatřeními k ochraně těchto vzácných tvorů. Některé pláže na Zante bývají po západu slunce uzavřené. Jinde je zase třeba se chovat obezřetně.

Výlety za poznáním

Na Zakynthos však cestují i turisté, kteří se chtějí věnovat nejenom oblíbenému plážovém lenošením. S oblibou sem cestují i ti, co chtějí poznávat i jedinečné krásy ostrova. K nejvyhledávanějším výletním místům na Zakynthu bezpochyby patří známá Pláž ztroskotání Navagio. Tato pláž je k nalezení v severní části Zante. Nedaleko je pak možné navštívit též unikátní Modré jeskyně. Ty jsou přístupné pouze po moři. Výletní lodě k nim vyplouvají z přístavu Agios Nikolaos. Z tohoto letoviska se dá také vydat i na okružní plavbu podél ostrova Zakynthos.

Zájemci o historii pak určitě nevynechají na Zakynthu návštěvu vesničky Volimes. V ní je k vidění benátská věž a kostel se zajímavými freskami z 12. století. Významné archeologické naleziště, kde byly vykopány artefakty z doby neolitu, se nalézá nedaleko vesničky Keri.

Kam za nákupy?

Za nákupy a zábavou je nejlepší vydat se do stejnojmenného hlavního města ostrova Zakynthos. To bylo sice v roce 1953 postiženo rozsáhlým zemětřesením, ovšem zdejším obyvatelům se podařilo město uvést zpět do původní podoby. Nejvýznamnější architektonickou památkou hlavního města je kostel svatého Dionýsa. Tento kostel byl pojmenován po patronu Zante.

Ostrovní kuchyně

Součástí poznávání navštívené destinace nejen během letní last moment dovolené bývá obvykle i ochutnání místní gastronomie. Jak již bylo napsáno dříve, na celém Zakynthu se nachází řada olivových hájů. Olivový olej je tady všudypřítomný. Ten z ostrova Zakynthos je dokonce údajně jeden z nejlepších v celém Řecku. Tato zdravá potravina pochopitelně dominuje i ostrovní kuchyni na Zante. Mimo jiné by bez něj turisté jen těžko mohli ochutnat kupříkladu zdejší specialitu ovčí sýr. Ten se nakládá právě do ochuceného olivového oleje.