Řecký ostrov Alonissos

Nepoznané Řecko

Zamilovali jste si Řecko? Jeho úžasná letoviska jak na řecké pevnině, tak na četných ostrovech v Jónském a Egejském moři? A jste ochotni trochu riskovat? Ve smyslu počkat si na nějaký zajímavý zájezd s last minute slevou? Pak vás určitě, podobně jako každé léto, čeká rozhodování o tom, do které části Řecka se vypravit na dovolenou. Zajímavým tipem může být například atraktivní letecký last moment zájezd na ostrov Alonissos. Je třeba říci, že ostrov Alonissos zatím mnoho turistů, a to nejen z České republiky, moc nezná. Dokonce by nebylo od pravdy daleko tvrzení, že Alonissos je z pohledu cestovního ruchu stále ještě určitou raritou.

Alonissos

Nedaleko Skopelu

Alonissos je k nalezení asi 3 kilometry severovýchodním směrem od ostrova Skopelos. Skopelu a sousednímu ostrovu Skiathos se také někdy přezdívá diamanty severních Sporad. V last minute nabídkách dovolené se Alonissos zatím tak často nevyskytuje. Občas se ale dá na nějaký last moment zájezd se zajímavou slevou narazit. Protože na ostrově Alonissos není v provozu mezinárodní letiště, turisté jsou do jeho letovisek dopravováni trajekty z nedalekého Skiathu. Na Skiathu totiž mezinárodní letiště v provozu je.

Na velikosti nezáleží

Ostrov Alonissos má rozlohu jen něco málo přes 60 kilometrů čtverečních. Počet obyvatel ostrova se blíží pouhým 3 tisícům. I to je důvodem, proč zatím stále ještě není příliš dotčený masivním cestovním ruchem. Turisté, přijíždějící na Alonissos na letní zájezdy k moři, tu i v současné hektické době stále ještě nalézají hlavně klid a pohodu.

Alonissos moře

Opravdová přírodní lékárna

Říká se, že na ostrově Alonissos se prý dají pozorovat jedny z nejhezčích západů slunce v celém Středomoří. Není nic lepšího, než se na vlastní oči přesvědčit. Alonissos také někdy bývá nazýván přírodní lékárnou pod širým nebem. V průběhu procházek po okolí hotelu nebo apartmánu lze téměř na každém kroku narazit na nějakou z léčivých bylin, které zde rostou. Léčivé byliny se na Alonissu vyskytují skutečně v hojném množství.

Unikátní národní park

Zajímavostí je, že v roce 1992 byl Alonissos řeckou vládou vyhlášen národním mořským parkem. Ve vodách kolem ostrova žije posledních několik stovek jedinců tuleňů středomořských. Jedním ze základních pilířů parku je ochrana právě těchto mořských savců. Tuleni jsou však velmi plachá zvířata. Nedá se tudíž počítat s tím, že turisté budou mít možnost je během dovolené na Alonissu, třeba při plavbě kolem pobřeží, spatřit v nějakých větších hejnech.

Alonissos útesy

Historie ostrova

Kdo se dost nabaží přírody, může se vydat na výlet. Atraktivními výletními cíli budou pro většinu turistů určitě městečeka Alonissos nebo Patitiri. Hlavní město Alonissos zničilo v roce 1965 zemětřesení. Správa ostrova byla zdejšími úřady následně přesunuta na východní pobřeží, do přístavu Patitiri. Během návštěvy tohoto přístavního městečka mohou turisté na dovolené nejen obdivovat překrásné historické stavby, ale také si zde nakoupit suvenýry. Nebo je možno si dát v některé z místních kaváren výbornou řeckou kávu. Kdo má rád pokrmy z mořských plodů, nesmí vynechat ochutnávku čerstvých ryb. Ty vám místní kuchaři delikátně upraví na všemožné způsoby.

Koupání na Alonissu

Na dlouhých plážích Alonissu mohou jeho návštěvníci v čase last moment zájezdů v klidu relaxovat a čerpat síly do dalších pracovních a všedních dnů. Tedy samozřejmě v případě, že se jim je podaří v nějaké cestovní kanceláři, specializující se na Řecko, takový zájezd sehnat. Nedotčená příroda a minimum turistů je určitě devizou, kterou bude ostrov bodovat u mnoha jedinců. A nejen mezi těmi, co se chystají na dovolenou do Řecka.