Souostroví Madeira

Magická Madeira

Dle mnohých zkušených cestovatelů je ostrov Madeira údajně jedním z nejkrásnějších ostrovů celého Atlantského oceánu. Madeira se společně s nedalekým Porto Santo nachází asi 700 kilometrů východně od pobřeží Maroka. Politicky patří souostroví Portugalsku, i když je uznávané jako svrchovaná a velmi autonomní oblast. Od Portugalska leží Madeira asi 1.000 kilometrů jihozápadním směrem.

Geografie Madeiry

Stejně jako většina ostrovů v Atlantiku, je i Madeira sopečného původu. K dalším vulkanickým ostrovům v Atlantském oceánu patří například Kanárské ostrovy, Kapverdy nebo Azorské ostrovy. Není se tedy vůbec co divit, že i když má ostrov jen asi 50 kilometrů na délku a něco kolem 20 na šířku, je poměrně hornatý. Nejvyšší vrchol Madeiry Pico Ruivo se šplhá ještě o téměř 300 metrů výše než nejvyšší hora České republiky Sněžka. Pico Ruivo je samozřejmě, jak také jinak, vyhaslou sopkou. Její vrchol leží ve výšce 1.862 metrů nad mořskou hladinou. Jednotlivé ostrovy madeirského souostroví jsou vrcholky starých podmořských sopek. Hloubka moře v okolí souostroví Madeira se pohybuje kolem úctyhodných bezmála 4 kilometrů.

Golfský proud

Počasí na Madeiře a přilehlých ostrovech velmi ovlivňuje teplý Golfský proud. A to v průběhu celého roku. Teplota mořské vody kolem ostrova Madeira ani v zimě neklesá pod 18 °C. Tato skutečnost, spolu s dalším klimatickými faktory, dala vzniknout označení Madeiry coby Ostrova věčného jara. A právě toto příhodné podnebí láká na Madeiru celoročně spousty turistů. Nejen z Portugalska, ale z celé kontinentální Evropy. I mezi českými turisty začíná Madeira získávat rok od roku větší popularitu. Každoročně si Madeiru volí za cíl své dovolené u moře více a více Čechů. A nabídka last moment zájezdů rok od roku také stoupá.

Centrální ostrov

Hlavním ostrovem celého souostroví je stejnojmenná Madeira. Na Madeiře leží i hlavní město a správní centrum Funchal. Návštěvníci, přilétající na Madeiru strávit dovolenou, bývají nejčastěji ubytováni právě na tomto ostrově. Na Madeiře také žije drtivá většina z téměř čtvrt milionu stálých obyvatel souostroví. Na sousedním ostrově Porto Santo je k trvalému pobytu hlášeno jen necelých 5.000 stálých obyvatel. Je tedy zřejmé, že právě na ostrově Madeira se také nachází největší množství hotelů a dalších ubytovacích kapacit. Podobně je tomu i v případě obchodů, zábavních podniků a vůbec celé turistické infrastruktury.

Na Madeiře je stále co dělat

A co Madeira svým návštěvníkům nabízí? Kromě celoročního příznivého počasí a možnosti koupat se v příjemně teplém moři se mohou její hosté věnovat řadě dalších volnočasových aktivit. V turistických centrech mají možnost vyzkoušet spoustu vodních a plážových sportů. Mohou si kupříkladu vypůjčit loďku nebo člun. Následně se pak dále od pobřeží věnovat například potápění nebo rybaření. V poměrně hornatém vnitrozemí Madeiry se zase nabízí spousta tras k pěší turistice. Mezi nimi si turisté mohou volit stezky, odpovídající jejich zkušenostem a fyzické zdatnosti. V nabídce jsou jak jednoduché a nenáročné trasy, tak i těžké stezky, určené zdatným chodcům.

Výpravy za velrybami

To ale není všechno. Madeira, stejně tak jako většina turisticky oblíbených destinací, má svůj unikát. Na ten na Madeiře jsou ostrované právem hrdi a náležitě pyšní. Každým rokem totiž proplouvají dvacetikilometrovou úžinou mezi hlavním ostrovem a ostrovem Desertas velryby. Místní velrybáři, kteří byli přinuceni po vstupu Portugalska do EU s lovem těchto úžasných tvorů přestat, dnes vozí na svých lodích turisty na pozorování těchto úžasných zvířat.

Jedinečné zážitky

Ostrov Madeira má zkrátka všechny předpoklady k tomu, aby svým návštěvníkům splnil všechna jejich přání. Ti pak odtud odlétají zpět do vlasti plni dojmů a nevšedních zážitků. A když se navíc někomu podaří sehnat a zakoupit letecký zájezd na Madeiru se zajímavou last moment slevou, bude tato příjemná skutečnost jen onou pomyslnou třešničkou na pověstném dortu.