Souostroví Malta

Malta, zatím neznámá destinace

Protože Česká republika vlastní moře nemá, již několik desetiletí je tak nějak zvykem, že Češi v létě cestují k moři do zahraničí. Destinací, kde prožít letní dovolenou u moře, je v současné době na trhu takřka nepřeberné množství. A s pestrou nabídkou katalogových zájezdů jde ruku v ruce i možnost sehnat na poslední chvíli výhodný last moment zájezd.

Cestovat se samozřejmě dá do destinací vzdálených a exotických. Ovšem i Evropa samotná má jedincům, toužícím po odpočinku a lenošení na břehu prohřátého moře, co nabídnout. Kdo by chtěl strávit dovolenou na atraktivním místě s jedinečnou atmosférou a současně nechce v letadle strávit příliš mnoho času, měl by se určitě zamyslet nad dovolenou v oblasti Středozemního moře. Tady může strávit čas volna a odpočinku ve známých turistických destinacích. Mezi takové lze zařadit třeba Itálii, Řecko, Baleárské ostrovy nebo Kypr. Nabízí se ale i další, zatím o něco méně známé destinace. A k nim se řadí i Maltské souostroví. A především ostrov Malta. Zejména ve Spojeném království má Malta dlouholetou turistickou tradici. Mezi turisty z České republiky však Malta zatím patří ke spíše méně známým turistickým cílům.

Blízko Evropského kontinentu

K hlavním lákadlům ostrova Malta bezpochyby patří zdejší čisté moře a příjemné podnebí bez přílišných veder. Moře a klima jsou nejpádnějšími důvody, proč na ostrově Malta tráví svou dovolenou tolik turistů ze západní Evropy. Návštěvníci Malty se však mohou tišit i třeba na spoustu pozoruhodných památek ze starověku i středověku. Nebo možnost blíže poznat unikátní přírodu Malty. I když leží Malta k Evropskému kontinentu poměrně blízko, jen asi dvě a půl hodiny letu z pražského letiště, ceny za ubytování a další služby nejsou na Maltě nijak závratné. Během dvou a půl hodiny v letadle urazí turisté vzdálenost něco přes 2.000 kilometrů Voda v moři podél pobřeží Malty náleží k nejčistším v celé oblasti Středomoří. Nezřídka kdy se tu viditelnost pod mořskou hladinou pohybuje na hranici 30 metrů. To do letovisek ostrova Malta často láká příznivce šnorchlování. A samozřejmě i přístrojového potápění.

Katalogová i last moment nabídka

I když není Malta mezi Čechy zatím tak populární jako jiné turistické destinace v oblasti Středozemního moře, aktuální nabídka cestovních kancelářím zahrnuje i toto malebné souostroví. To přináší turistům i další výhodu. S blížícím se termínem odletu na dovolenou na ostrov Malta se totiž rozšiřují i možnosti last moment zájezdů za výhodné ceny. Nabídka last minute dovolené na Maltě je každým rokem širší a širší. A je nutno konstatovat, že v současnosti je možné z last moment pobytů na ostrově Malta poměrně dobře vybírat.

Pak už stačí jen strávit v letadle necelé tři hodiny a turisté se za rozumné peníze ocitnou na tomto malebném ostrově. Souostroví Malta lze poměrně jednoduše charakterizovat. Jde o kus země, na němž může každý z jeho návštěvníků obdivovat místní překrásnou přírodu, až neuvěřitelně čisté moře a pozoruhodné stavby. Ty nejstarší byly na Maltě postaveny již před několika tisíci lety.

Hlavní město

Hlavním městem ostrova Malta, a současně největším zdejším přístavem, je Valletta. Valletta je k nalezení na severovýchodním pobřeží ostrova. Asi jen těžko by se hledal turista, který na Maltě strávil několik dní a současně nezavítal alespoň na pár hodin do tohoto pozoruhodného města. Malta má za sebou bohatou historii. A o zdejší metropoli to platí dvojnásob.

Ačkoliv je Valletta, a to zejména ve srovnání s dalšími evropskými městy, poměrně malá, její návštěvníci tady najdou vše, co nabízejí tradiční evropské metropole s dlouhou historií turistiky. Historické centrum Valletty je charakteristické svými úzkými uličkami. Ty lákají nejen turisty k romantickým procházkám, ale umožňují nahlédnout do dávné minulosti města. Okolo historického jádra se až do dnešních dnů zachovaly zbytky mohutného středověkého opevnění. Zejména centrum města Valletta je plné nejrůznějších paláců a kostelů. A zájemci o historii ostrova Malta mohou ve Vallettě zavítat do hned několika muzeí.

Ulice Republiky

V centru Valletty se dá během procházek po staré části městě zajít do několika parků. Parky tvoří příjemné místo k odpočinku ve starobylé městské zástavbě. K nejrušnějším ulicím hlavního města ostrova Malta se bezpochyby řadí ulice Republiky. Do Republic Street nemají povolen vjezd automobily. Jde o jakousi tepnu, vedoucí skrze Vallettu. Po obou stranách pěší zóny mohou turisté zajít do řady restaurací či kaváren. Nebo si nakoupit v obchůdcích s nejrůznějším zbožím. Ulice Republiky vede z centra města severovýchodně směrem k moři.

Bugibba a Qawra

K oblíbeným turistickým destinacím na ostrově Malta se jednoznačně počítají městečka Bugibba a Qawra. Ta leží těsně vedle sebe na severním pobřeží Malty. Původně šlo o malé rybářské vesničky. Ty se však během posledních desetiletí transformovaly v moderní turistická střediska. Podél pobřeží v Bugibbě a Qawře vyrostla spousta nových a dobře vybavených hotelů. Pochopitelně nechybí ani restaurace, kavárny, bary, diskotéky a další zařízení. Ta se starají o dokonalou zábavu všech turistů, kteří strávili den u moře a večer se chtějí dále bavit.

Bugibba i Qawra jsou vyhlášenými centry noční zábavy. Určitě se tady bude líbit turistům, kteří nechtějí chodit během své dovolené na ostrově Malta s přicházejícím večerem ihned spát. Pobřeží v blízkosti Bugibby a Qawry je lemováno útesy. To mezi skalami skrývá malé a romantické pláže. Ona vůbec většina pláží ostrova Malta je kamenitá. Ovšem ani turisté, kteří rádi tráví svůj den u moře na plážích písečných, tu nepřijdou úplně zkrátka. Písečná pláž v oblasti Bugibba / Qawra se nachází ve Zlatém zálivu. Záliv patří k nejhezčím místům ke koupání v oblasti Bugibby.

Mellieha

Když už je řeč o písečných plážích na ostrově Malta, rozhodně je třeba zmínit i tu nedaleko letoviska Mellieha. Mellieha leží jen asi 10 kilometrů západně od Bugibby. Ovšem na opačné straně ostrova. Pláže v této oblasti bezpochyby patří k nejkrásnějším na celé Maltě. Není se tedy co divit, že právě v regionu Mellieha se mohou turisté koupat na největší (a také nejdelší) pláži na ostrově Malta. Ta nese název Mellieha Beach.

V blízkosti pláže Mellieha Beach se nachází i jezero Ghadira. Kolem něho vznikla přírodní rezervace Ghadira Nature Reserve. Jezero se počítá k nejoblíbenějším cílům turistů, co chtějí poznat nejen bezesporu poutavé maltské pobřeží, ale i vnitrozemí ostrova Malta. Samotná pláž Mellieha leží na konci více než kilometr širokého zálivu. Tento záliv se v délce přes 3 kilometry zakusuje do pobřeží Malty. Délka pláže Mellieha se blíží jednomu kilometru.

Ghadira leží jen přes silnici od pláže Mellieha. Přes takzvaný Mafra Ridge, což je nevysoký horský hřeben severně od Melliehy, se turisté dostanou do nejsevernější města na ostrově Malta s názvem Cirkewwa. Z přístavu Cirkewwa vyplouvají mimo jiné trajekty i na menší ostrov Gozo.

Sliema

Samotní Malťané, a zejména obyvatelé hlavního města Valletta, rádi tráví svůj volný čas v městečku Sliema. Sliema leží jen necelý kilometr severně od Valletty. K dopravě na tento východně směřující poloostrov je nejlepší použít trajekt. Sami Malťané zde s oblibou tráví svůj volný čas. A především o víkendech jde o populární odpočinkové místo. Bohužel Sliema nenabízí ke koupání žádnou pláž, jejíž povrch by byl tvořen pískem. Lidé se tady koupou výhradně na plážích kamenitých. Často je pak nutné slézat do vody po žebříku. Absence písku má ovšem za následek, že voda v moři je tady až neuvěřitelně čistá. Sliema je plná hotelů, restaurací, barů, kaváren a obchodů s všelijakým zbožím. Nudit se tady určitě nebudou nejen Malťané, ale ani turisté, kteří zvolili ostrov Malta jako místo své dovolené.

Saint Julians

Ze západu sousedí Sliema s městskou částí Saint Julians. Ta byla původně pouze malou rybářskou vesničkou. Na rybářskou historii této části ostrova Malta dodnes odkazuje řada tradičních rybářských člunů, zakotvených ve zdejším přístavu. Romantické duše se mohou toulat skrze zdejší křivolaké uličky a obdivovat historické budovy. Současně se ale v Saint Julians nachází i čtvrť Paceville. Tu budou určitě znát hlavně mladší ročníky. Jde totiž o vyhlášené centrum zábavy a nočního života. Tolik diskoték, nočních klubů a dalších zábavních podniků, kolik je situováno právě v Saint Julians, nikde jinde na ostrově Malta nenajdete.