Turecko jako místo pro dovolenou

Proč právě do Turecka?

Turecko, zemi v severovýchodní části Středozemního moře, si jako takřka dokonalou destinaci k prožití letní dovolené oblíbil nejeden turista. Turecko se těší vysoké popularitě především kvůli stálému a teplému klimatu, krásnému a čistému moři a přátelským lidem. V neposlední řadě pak také kvůli nízkým cenám. Jak za ubytování, tak i další doplňkové služby, které tu turisté nejen na last moment zájezdech využívají.

Pláž v Turecku

Z geografického hlediska je Turecko rozlehlá země. A tedy i značně rozmanitá. Kam se tedy mají turisté, pokud se rozhodnou strávit svou dovolenou v Turecku, vpravit? Jaké místo je ideální k relaxaci a odpočinku? A jak si mohou naopak Turecko užít aktivní jedinci, kteří se chtějí o dovolené nejen povalovat na plážích, ale touží zažít i něco mimořádného?

Každý si může vybrat

Na tyto a podobné otázky si bude muset odpovědět každý z turistů, co plánuje cestu do Turecka, sám. Záleží na konkrétním jednotlivci, co během své dovolené v Turecku očekává. Je především otázkou osobních preferencí jaké letovisko bude vyhovovat požadavkům konkrétního člověka. A zda Turecko vůbec tato přání splňuje. Nezáleží na tom, zda jde o samotáře, který si chce o dovolené užívat klidu a pohody. Nebo jde o jedince, jenž svou pozornost směřuje hlavně na památky a přírodu a chce poznat Turecko z této stránky. Či se jedná o aktivního jedince, co jen těžko krotí svůj temperament a vyhledává jednu adrenalinovou akci za druhou. Turecko je zemí, která má co nabídnout téměř úplně každému.

Koupání v průzračně čistém moři

Vzhledem k mírnému klimatu a stálému počasí, jež v jižní a západní části Turecka panuje, se teplota mořské vody podél celého tureckého pobřeží drží v příjemném rozmezí. Zaručuje tak pohodové koupání od začátku dubna až do konce října. Velkou výhodou z cestovatelské perspektivy má Turecko i ve skutečnosti, že dovolenou tu lze mimo hlavní sezónu pořídit za velice příjemné ceny. Dokonce i nákup zájezdu do Turecka v hlavní sezóně s last moment slevou také ušetří značnou část prostředků.

Turecko a turecká letoviska jsou mezi českými turisty coby místa k dovolené u moře obecně velmi populární. Nabídka zájezdů na Tureckou nebo Egejskou riviéru bývá každoročně tradičně velmi široká. A tím pádem je i nabídka last moment zájezdů do Turecka za atraktivní ceny poměrně pestrá. Ne všechny kapacity se totiž daří pořadatelům vyprodat v dostatečném předstihu.

Turecko - Oludeniz

Živá Turecká riviéra

Pokud navštíví Turecko mladší klientela, pravděpodobně bude ke strávení své dovolené volit spíše rušná turistická centra. Ta jsou k nalezení především v oblasti s názvem Turecká riviéra na jihu země. K těm nejznámějším letoviskům na Turecké riviéře se řadí například Alanya. V Alanyi si mohou její návštěvníci přes den užívat krásných písečných pláží a v noci se pak bavit až do brzkých ranních hodin. Noc se tu dá strávit v nespočtu barů a diskoték. Letovisko Alanya láká své návštěvníky samozřejmě též na téměř nekonečně dlouhé pláže. Ty se táhnou v délce několika kilometrů podél příjemně prohřátého a též velmi čistého Středozemního moře. Právě sem, na Tureckou riviéru, jež dosahuje celkové délky 140 kilometrů, směřuje nejvíce turistů, kteří zvolili Turecko coby destinaci pro letní dovolenou. Turecká riviéra se táhne od města Antalya až k Alanyi.

Mezi další letoviska, kam turisté s oblibou směřují nejen na last moment zájezdy na Tureckou riviéru, patří Side. A dále pak už ne tak známá turistická střediska jako jsou Konakli, Incekum, Oba či Belek. Absolutním hitem, co se tureckých středomořských pláží týká, je alanyjská Kleopatřina pláž. Tato pláž se pochopitelně pyšní Modrou vlajkou EU. Svou čistotou a průzračně tyrkysovým mořem se postará o dokonalou spokojenost svých návštěvníků. I pláž Keykubat stojí rozhodně za návštěvu a bližší poznání.

Turecko - Kemer

Egejská riviéra

Kdo naopak hledá o dovolené romantické pláže zalité horkými slunečními paprsky, ne nepodobné těm na řeckých ostrovech, nechť své kroky směřuje do západní části Turecka. V tomto regionu, táhnoucímu se po pobřeží Egejského moře, připomíná Turecko v mnoha ohledech Řecko. Turisté se tu mohou slunit na nádherných písečných plážích na břehu šplouchajícího moře. Zdejší pláže jsou často situovány do malebných zátokách, které ještě více zdůrazňují tyrkysovou barvu vody. Dovolená tu skutečně připomíná pobyt v některém z řeckých letovisek a nikoliv v orientálním Turecku. Jakýmsi symbolem Egejské riviéry se stala pravděpodobně nejfotografovanější pláž celého Turecka. Pláž se nachází se v nádherné azurové laguně nedaleko letoviska Ölüdeniz.

Obdivovatelé přírody a historie, kteří zvolili pro dovolenou západní Turecko, často míří na prohlídku skalního města Kappadokia. Kappadokia leží asi 100 kilometrů východně směrem do vnitrozemí. Turisté rádi jezdí na výlety také do několika národních parků či za poznáním známého Bavlněnému hradu Pamukkale. Na všechna tato místa se lze pohodlně dostat ze všech významnějších turistických center podél pobřeží Egejské riviéry.

Lákavý Orient

Turecko je zkrátka zemí, která určitě stojí za návštěvu. Čajovny s vodními dýmkami, podmanivá hudba a duch Orientu umožní všem jeho návštěvníkům dokonale si užít a vychutnat každou minutu zasloužené dovolené.