Kypr

Východní středomoří

Ostrovy ve Středozemním moři se stávají s přicházejícími letními měsíci dostávají více a více do středu pozornosti. A to nejen mezi turisty, kteří se chtějí povalovat na plážích a občas se osvěžit v průzračně čistém moři. Zájem o ně vzrůstá i mezi milovníky historie a kultury. Vždyť právě na ostrovech Středozemního moře se začala rozvíjet moderní evropská civilizace.

Mezi stále oblíbenější destinace, a to i pro last moment dovolenou, se řadí i ostrov Kypr. Příjemný vítr osvěžuje během léta pobřeží tohoto unikátního ostrova. A jedinečné vlny, ve kterých se dokonce zrodila i sama bohyně krásy Afrodita, lákají na Kypr turisty ze všech koutů světa.

Kypr se rozkládá ve východní části Středozemního moře. Ze všech velkých středomořských ostrovů, na nichž nejen Evropané rádi tráví svou dovolenou, je situován nejvýchodněji. Na pobřeží Sýrie je to z Kypru jen něco málo přes 100 kilometrů. Současně leží Kypr, spolu s řeckou Krétou, nejvíce na jihu. Turistická sezóna je proto na Kypu a Krétě ze všech středomořských ostrovů nejdelší. Jižním směrem od ostrova Kypr se rozkládá Afrika. Severním a západním směrem je pak možné doplout do Asie. Proto bývá Kypr někdy označován jako středomořská Brána do Orientu.

Kyperské jižní pobřeží

Nejvíce turistů přilétá (nebo připlouvá) na dovolenou do jižní části ostrova Kypr. Sever Kypru, který ve druhé polovině minulého století vojensky obsadilo Turecko, zatím takovou pozici na poli cestování a dovolených nemá. Letoviska v jižní části Kypru jsou obecně považována za ráj pro dovolenou a koupání. A to nejen na ostrově Kypr samotném, ale dokonce v rámci celého Středozemního moře.

Příjemné subtropické klima, které na Kypru panuje, je navíc umocněno přítomností pohoří Troodos. To tvoří jakousi přirozenou bariéru před vlhkým vzduchem, přicházejícím na Kypr ze severu. Poroto je možno se v průběhu letní dovolené na Kypru takřka spolehnout, že v kyperských letoviscích bude po celé léto téměř neustále svítit na bezmračné obloze slunce.

Agia Napa a další letoviska

Jedno z nejznámějších letovisek na ostrově Kypr leží na jeho jihovýchodním pobřeží. Jen na asi 30 kilometrech čtverečních se tady rozkládají 3 známá turistická centra Agia Napa, Protaras a Paralimni. Do této části ostrova Kypr míří nejen turisté, co si chtějí užívat zdejších dlouhých písečných pláží a průzračně čistého moře, ale jedinci, toužící po nekonečné zábavě. Turistický ruch se tady prudce rozvíjí již více než šest desetiletí. Nejrůznější bary, diskotéky, noční kluby a další zábavní podniky se postarají o to, že zejména mladší ročníky se tu mohou skvěle bavit. Přes den na horkých plážích a s přicházejícím večerem se mohou za zábavou přemístit právě do těchto podniků. Podél pěší zóny přímo v Agia Napa je barů, restaurací, nočních klubů a dalších zařízení několik desítek. A každé z nich se snaží svým průčelím upoutat především turisty, ale i místní, k návštěvě.

Historie

V turistických průvodcích o ostrově Kypr je možno se dočíst, že letovisko Agia Napa žije celých 24 hodin denně. To je ale hodně nadnesené tvrzení. Brzy po ránu tady na ulicích turisty prakticky nepotkáte. Jen pár místních připravuje své podniky na nadcházející večer. Ovšem jedinci, zajímající se o historickou architekturu a historii ostrova Kypr, mají právě během dopoledne ideální možnost jak poznat toto malebné letovisko. A to i z jiného úhlu než jen pod obležením zástupů turistů v průběhu večera. Za návštěvu určitě stojí stejnojmenný klášter Agia Napa. Ten zde byl vybudován v 16. století. Klášter Agia Napa se nalézá přímo v historickém centru města, asi kilometr od pobřeží Kypru.

Pláže

Nissi Beach a Makronissos

Necelé 3 kilometry západně od centra městečka Agia Napa je k nalezení pravděpodobně nejznámější pláž ostrova Kypr s názvem Nissi Beach. Nissi Beach má na délku téměř kilometr a daleko za hranicemi Kypru se proslavila sněhově bílým pískem na povrchu. Pláž je dobře turisticky vybavená. Dají se tu například vypůjčit lehátka a slunečníky. Vzhledem k její popularitě však bývá, a to zejména uprostřed hlavní turistické sezóny, kdy na Kypr cestuje nejvíce turistů, poměrně rušná.

Úzký pruh písku spojuje pláž Nissi s ostrůvkem, na nějž je možno dojít během odlivu suchou nohou. I když pláž Nissi rozhodně patří k nejhezčím plážím na Kypru, ve vzdálenosti pouze několika stovek metrů od ní leží třeba i pláže Landa nebo Makronissos. Také tyto pláže mají povrch z jemného bílého písku. A do průzračně čistých vod Středozemního moře se svažují jen pozvolna. I proto je letovisko Agia Napa tolik oblíbené mezi mladými rodinami, co se rozhodli cestovat se svými dětmi na dovolenou na Kypr. Rodiče tady totiž mohou nechat své ratolesti koupat v moři naprosto samotné.

Fig Tree Bay

Asi 5 kilometrů severovýchodně od Agia Napa leží další ze známých pláží jihovýchodního pobřeží ostrova Kypr s názvem Fig Tree Bay. Pláž geograficky spadá pod letovisko Protaras. Díky své čistotě byla oceněna Modrou vlajkou Evropské unie. Pravidelně se též umisťuje v Top 20 nejhezčích evropských pláží. Své jméno získala pláž Fig Tree podle fíkovníků, které ji lemují. Pláž je kamenitá a do vody se tady schází po molech. Nepřítomnost písku na pobřeží, který by mohl vířit příboj, je důvodem, proč je voda v moři u Fig Tree Bay až neuvěřitelně čistá.

Coral Bay a Pissouri

Vedle pláží Nissi a Makronissos se k dalším oblíbeným plážím na ostrově Kypr rozhodně řadí i pláž Korálová zátoka Coral Bay. Ta se nachází na západním pobřeží Kypru a vyplňuje asi kilometr široký záliv. Z obou stran je ohraničena skalnatými výběžky. I povrch této pláže tvoří světlý písek. O Coral Bay se často tvrdí, že je nejhezčí pláží na celém západním pobřeží Kypru. O její kvalitě určitě svědčí i skutečnost, že byla opakovaně oceněna Modrou vlajkou za čistotu.

V zálivu Episkopi na jihu ostrova Kypr se pak turisté mohou koupat na další populární pláži s názvem Pissouri. Ta má tvar půlměsíce a na délku měří více než kilometr. Zlatavý písek jejího povrchu zve ke slunění a opalování. Pláž Pissouri je dobře turisticky vybavená. Taktéž je tu možné vypůjčit si lehátka a slunečníky. Aktivní jedinci se tady, na jihu Kypru, mohou věnovat nejrůznějším vodním sportům. Včetně kupříkladu windsurfingu nebo potápění.

Afroditina pláž

Jednou z nejznámějších pláží na ostrově Kypr je bezpochyby Afroditina pláž a přilehlá skaliska s Afroditinou skálou. Právě zde, na jižním pobřeží Kypru, se dle starořeckých bájí zrodila z mořské pěny bohyně Afrodita. V místě, kde se Afrodita údajně vynořila z mořských vln, je skalisek několik. Samotná Afroditina skála je takřka nenápadná. Ovšem k této nevelké skále se samozřejmě váží mnohé legendy. Jedna z nich praví, že kdo za úplňku tuto skálu v obou směrech třikrát obeplave, zkrásní a omládne.

Mys Greco

Necelých 10 kilometrů směrem na východ od Agia Napa leží jedno z nejhezčích míst na celém Kypru. Jde o mys Greco. Tento mys přitahuje fotografy už dlouhá desetiletí. Zdejší bílé skály, padající k temně modré vodě, vytváří nádhernou kulisu. O ně se tříští vlny moře a vytváří bílou pěnu. Návštěvníci této malebné části ostrova Kypr si tu musí připadat jako v pozemském ráji. Procházky podél mysu Greco při západu slunce pak jednoznačně patří k nejromantičtějším zážitkům z pobytu na Kypru. Mimochodem skály mysu Greco se vyskytují na spoustě pohlednic a dalších propagačních materiálů o ostrově Kypr.

Nikósie

Přímo v srdci Kypru leží jeho hlavní město Nikósie. Centrum města je lemováno mohutným opevněním. To zde bylo postaveno v době, kdy Kypru vládli Benátčané. Ti Kypr získali na konci 15. století. Velká část této monumentální obranné stavby se dochovala až do současnosti. Avšak podobně jako celý Kypr, i jeho hlavní město je rozdělené. Svým způsobem připomíná poválečný Berlín. I Berlín byl po předchozím válečném konfliktu rozdělen. Naštěstí zdejší napjaté vztahy pomalu povolují. Mezi oběma částmi Nikósie je dnes možné (po absolvování pasové kontroly) přecházet. Této možnosti s oblibou využívají turisté, kteří tak mohou poznat celou Nikósii a ne jen její oddělené části.

Památky v Nikósii

V samotné Nikósii určitě stojí za návštěvu zdejší mešita. Ta leží v turecké části Nikósie a vznikla přestavbou gotické baziliky. Původní katedrála svaté Sofie, postavená ve 14. století, byla o dvě století později přebudována. Atmosféru orientálního trhu je možné zažít v Buyuk Han. Původním prostory, kde po cestě odpočívala zvířata a v patře nad nimi i jejich majitelé, slouží v dnešních dnech jako tržiště. A také jako prodejna suvenýrů. I uličky poblíž Buyuk Han jsou plné obchůdků s nejrůznějším zbožím. I přesto, že Kypr je geograficky řazen k Evropě, zdejší atmosféra skutečně připomíná spíše Orient.

Římské stavby

Na historické památky však není bohatá pouze Nikósie. Po celém ostrově Kypr je možné obdivovat stavby, které zde postavili už Římané. Stavby vznikly v době, kdy Kypru vládla Římská říše. V blízkosti centra města Limassol, ležícího na jižním pobřeží ostrova Kypr, je možno navštívit antické divadlo Kourion. To bylo pečlivě zrestaurováno. V současnosti je se dá z jeho hlediště vychutnat nádherný výhled. Divadlo totiž leží ve vzdálenosti jen asi půl kilometru od moře. Jeho hlediště je otočeno směrem k modré mořské hladině. Součástí areálu je i středověký hrad. Na něm se údajně během třetí Křižácké výpravy oženil král Richard Lví srdce s navarskou princeznou Berengarií.

Klášter Agios Neophytos

Ve vnitrozemí ostrova Kypr, asi 5 kilometrů od pobřeží, leží historický klášter Agios Neophytos. Ten byl pojmenován podle svatého Neophyta. Svatý Neophytos byl světec, jenž na Kypru působil během 12. století. Na ostrově Kypr žil v dobách, kdy byl dobyt Richardem Lví Srdce. Postupem času se z něho stál kronikář. Sám Neophytos si tady vybudoval hrob, do nějž byl následně pochován. Jeho ostatky odpočívaly v zemi do poloviny 18. století. Poté byly přemístěny do relikviáře.