Side

Krásné letovisko u Středozemního moře

Side je překrásné a velice působivé letovisko na pobřeží Středozemního moře. Je k nalezení v jižní části Turecka. Rozkládá se mezi známými turistickými středisky Antalya a Alanya. Side je mezi turisty známé zejména svými nádhernými plážemi. Kvůli nim sem cestují, a to nejen na last moment dovolenou, v průběhu hlavní turistické sezóny desetitisíce návštěvníků z nejrůznějších koutů světa. Řada milovníkům starověku si však Side taktéž spojuje s unikátními starobylými ruinami.

Side je skvělým místem k odpočinku a užívání si slunce a moře. Turisté tady mají na výběr z několika pláží. Na nich mohou jejich návštěvníci strávit příjemný den plný slunce a uklidňujícího zvuku šumícího moře. Letovisko je dobře turisticky vybavené a v centru města Side je též k dispozici spousta obchodů, restaurací a barů.

Koupání a opalování

Většina turistů přijíždí do Side jak na klasickou, tak i last moment dovolenou, především kvůli zdejším překrásným plážím. Pláže v Side jsou totiž pro turisty nejsilnějším magnetem celé oblasti. Většina návštěvníků tohoto tureckého letoviska na nich tráví takřka všechen volný čas své zasloužené dovolené.

K dispozici je tady hned několik kilometrů písečných pláží. Na nich je možno si v případě zájmu zapůjčit plážová lehátka a slunečníky. Voda je čistá a průzračná a tak ideální k plavání, šnorchlování a potápění. Díky mírně se svažujícím plážím do moře je koupání v Side vhodné i pro neplavce a rodiny s malými dětmi.

Pláže

Západní pláž

Nejpopulárnější pláží v Side je pláž, jež se rozkládá západním směrem od zdejšího přístavu. Přímo u ní bylo postaveno několik moderních a dobře vybavených hotelů. Jejich hosté si tak mohou užívat tohoto skvělého místa ke koupání takřka bezprostředně po opuštění hotelové budovy. Tyto hotely nabízejí na plážích svým hostům lehátka a slunečníky zdarma. Pláž má na délku bezmála 10 kilometrů. Díky svým rozměrům si zde každý najde své místečko bez ohledu na vrchol turistické sezóny.

Východní pláž

Druhou největší pláží v Side je ta, která se táhne od zdejšího starého města směrem na východ. Po několika kilometrech jí z východu ohraničuje řeka Manavgat, která se v těchto místech vlévá do průzračných vod Středozemního moře. Tato pláž není ze Side tak dobře přístupná jako západní a ani zde není tolik hotelů. Dá se na ní však dojít příjemnou procházkou a svým návštěvníkům poskytne dostatek soukromí.

Pláž u centra

Nejfrekventovanější pláží v Side je maličká pláž přímo na poloostrově. Tu využívají zejména turisté, kteří tráví svou dovolenou v ubytovacích zařízeních buď přímo, nebo v těsné blízkosti, starého města. Zejména v hlavní turistické sezóně je tato nejmenší pláž, mající na délku jen několik desítek metrů, intenzivně využívána a bývá často hodně plná.

Společenský život

Nejen v centru Side, ale i podél zdejších pláží, vyrostla řada kaváren a barů, kde si můžete zakoupit nápoje a občerstvení. Město je také známé svým nočním životem. Zdejší noční bary a kluby otevírají své brány s přicházejícím večerem. Jedinci, kteří se chtějí bavit nejen přes den na vyhřátých plážích, ale i po setmění, si budou moci užívat bujaré zábavy až do časných ranních hodin.

Historické památky

Side však nejsou jen písečné pláže či atraktivní noční život. V tomto stále populárnějším turistickém letovisku je k vidění i několik pozoruhodných památek. Tou asi nejproslulejší je Apollónův chrám, jenž se nachází v centru města. Mezi turisty jde o oblíbenou památku, ke které se rádi vydávají na příjemné procházky. Chrám byl postaven již v 6. století před naším letopočtem a nyní je muzeem. Mezi další historické památky v Side patří amfiteátr nebo ruiny antických akvaduktů.

V Side si můžete vybírat

Pokud hledáte odpočinkovou dovolenou na tyrkysovém pobřeží moře, Side je ideálním letoviskem k vašemu nejen last moment pobytu. K dispozici je zde mnoho ubytovacích zařízení. Nabídka sahá od luxusních hotelů přes penziony až po cenově příznivé apartmány. Každý si tak může vybrat objekt, ve kterém chce strávit svou zaslouženou dovolenou.

Pokud byste byli rádi ubytováni přímo na pláži, dá se vybírat z několika různých ubytovacích kapacit, umístěných takřka přímo na břehu Středozemního moře. Naopak pokud byste raději nocovali v romantické atmosféře starého města, v dochozí vzdálenosti od zdejších obchodů a restaurací, v Side taktéž máte spoustu možností.

Ovšem bez ohledu na to, jaký typ ubytování si vyberete, můžete si být jisti, že si tady užijete nádherný výhled na Středozemní moře. A protože se Side nachází jen pár kilometrů od letiště v Antalyi, turisté mají zaručeno, že po příletu nebudou muset absolvovat zdlouhavý a unavující transfer na svůj hotel.

Na své si tu přijdou i gurmáni

Ať již přímo v historickém jádru Side, nebo v blízkosti pláži, je v provozu řada restaurací. V nich se podávají různé kuchyně, včetně turecké, italské, mexické a indické. Restaurace jsou obvykle otevřeny na obědy a večeře. Některé však nabízejí i snídaně. Mnoho restaurací má venkovní posezení, takže si při jídle můžete užívat výhled na moře.

Doprava po městě

Celé Side je snadno dostupné pěšky. Ale třeba i na kole. Do centra města, kde se nachází většina restaurací, barů a obchodů, je to z pláží obvykle jen pár minut chůze. K dispozici jsou též taxíky pro případ, že se potřebujete po městě a jeho okolí pohybovat rychle. Je ale třeba počítat s tím, že mohou být drahé.

Oblíbená destinace po celý rok

Turecké letovisko Side je oblíbenou turistickou destinací nejen pro last moment dovolenou po celý rok. Návštěvníci si tady mohou po celou turistickou sezónu užívat široké škály aktivit, zahrnujících plavání, opalování a pěší turistiku. Město je také místem, kde se dají objevovat zbytky starobylých staveb. Ty jsou u návštěvníků Side velice populární.

Ideální místo ke strávení příjemné dovolené

Pro většinu lidí představuje Side dokonalé místo ke strávení parádní dovolené u moře. V oblasti čeká řada krásných míst, zvoucích k návštěvě. K dispozici je i spousta aktivit, které vás zabaví na dlouhé hodiny. Zdejší pláže jsou jedny z nejlepších v Turecku a dobrá turistická vybavenost jen přispívá ke spokojenosti zdejších návštěvníků. Pokud hledáte odpočinkovou dovolenou se spoustou slunce a písku, Side pro vás bude určitě tím pravým místem.